Bitcoin Fiyatı Sahte ETF Onay Haberi Nedeniyle Dalgalandı

sahte etf onayı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF onayını içeren sahte tweeti sonrasında önemli artışlar ve düşüşler yaşadı.

Yanıltıcı duyuru, alım faaliyetinde ani bir artışa neden olarak Bitcoin’in fiyatını yükseltti. Duyurunun gerçek olmadığı ortaya çıkınca bir düzeltme gerçekleşti ve Bitcoin’in fiyatında bir düşüş yaşandı.

Yalan haber nedeniyle Bitcoin fiyatı $47.800’ün üzerine çıktı, ancak Gensler’in tviti ile birlikte düşerek şu an $45.700 seviyelerinde işlem görüyor.

sec sahte etf onayı
BTC fiyatı kısa süre dalgalanma yaşadı. Coinmarketcap.com

Sahte paylaşım, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun X hesabından yapıldı ve şöyle yazıyordu:

Bugün SEC, tüm kayıtlı ulusal menkul kıymet borsalarında listelenmek üzere Bitcoin ETF’lerine onay veriyor. Onaylanan Bitcoin ETF’leri, devam eden yatırımcı korumasını sağlamak için sürekli gözetim ve uyum önlemlerine tabi olacak.

Gary Gensler attığı tvitle olaya açıklık getirdi. SEC’in X hesabının ele geçirildiğini ve Bitcoin spot ETF onayının henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Gensler ve SEC Tepki Çekti

Gensler’in haberin sahte olduğuna dair açıklaması SEC’in tviter hesabından da paylaşıldı. Ancak pek çok X kullanıcısı Gensler’e tepki gösteriyor. Bu kadar kısa sürede hesabın geri alınmış olmasını da şüpheli bulan kullanıcılar, bu olayı cointelegraph’ın 3 ay önce yaptığı manipülatif ETF onayı haberine benzetti.

sec tweeter hack

Kullanıcılar, hack olayının kanıtlanmasını isterken, Gensler’in açıklamasını şüpheli buldu. Diğer bir kullanıcı “daha X hesabınızın güvenliğini sağlayamazken yatırımcıları nasıl koruyacaksınız” diye sordu.

Bloomberg’in ünlü uzmanı Eric Balchunas‘da olayla ilgili attığı tvitte gündemdeki olayı değerlendirdi. Balchunas, SEC’den birisinin planlı bir tvit hazırladığını ve muhtemelen yanlış bir tarih koymuş olabileceğini söyledi.

Sahte ETF onayı haberi tepki çekmeye devam ediyor. Cumhuriyetçi Senatör Bill Hagerty X hesabından yaptığı açıklamada bu olay nedeniyle mutlaka hesap verilmesini istedi. Senatör bu durumun kabul edilemeyeceğini bildirdiği şöyle bir tvit attı:

Tıpkı SEC’in, piyasayı hareketlendirecek kadar büyük bir hata yapması durumunda halka açık bir şirketten sorumluluk talep etmesi gibi, Kongre’nin de az önce ne olduğuna dair yanıtlara ihtiyacı var. Bu kabul edilemez.

Cover Image from Pixabay

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Fiyatı Sahte ETF Onay Haberi Nedeniyle Dalgalandı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!