Optimism Ağındaki Bu 4 Altcoin Boğa Sezonuna Hazır

optimism altcoinleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Optimism ağında hızla yükselen fon birikimi ve OP tokenin fiyatındaki artış, dikkati optimism altcoinleri üzerine yoğunlaştırdı. Bu yazıda sizler için potansiyel vaaden 4 altcoini sizler için inceledik.

Geçen yıl içinde, birçok yeni Layer 2 (Katman 2) projesinin ortaya çıkmasıyla birlikte rekabet kızıştı. Base, Mantle ve Manta gibi örnekler bu hızlı büyüme trendini temsil ediyor. Bu süreçte, Polygon, Avalanche ve Arbitrum gibi L2 projeleri güçlü konumlarını korumayı başardılar. Diğer yandan, tüm bu rekabete rağmen Optimism’de hala en üst sıralarda yer almaya devam ediyor.

Blockzincir analiz platformu DeFiLlama verisine göre, Optimism ağındaki Toplam Kilitli Varlık (TVL) miktarı 882 milyon dolara ulaşarak tüm blockzincirler arasındaki en yüksek TVL sıralamasında 6 sıraya çıktı. Böylelikle Optimism en yakın rakipleri Polygon ve Avalanche blok zincirlerini geride bırakmış oldu.

Piyasaya çıktığı 31 Mayıs 2022’den beri OP token önceleri airdrop sahiplerine sonra ise DeFi geliştiricilerine teşvik olarak pek çok hayatı değiştirdi. Tokenin dağıtılması ile birlikte yaşanan TVL artışı zaman zaman azalsa da genel olarak rakiplerine göre istikrarlı bir çizgide hareket etmiş durumda.

optimism tvl
Optimism ağı TVL grafiği, Kaynak: DeFiLlama

Bu temel verilerdeki güven ağın tokeni OP’un fiyatına da yansımış durumda. OP geçtiğimiz 2 aylık süreçte %100’den fazla artış yaşayarak yatırımcısını sevindirdi.

Bu olumlu gelişmeler devam ederken gelecek muhtemel bir altcoin sezonunda OP ağında bulunan ve pek fazla keşfedilmemiş altcoinleri sizler için araştırdık. İşte gelecek boğa piyasası için en iyi Optimism altcoinleri:

Velodrome Finance (VELO)

İlk sırada elbette ve(3,3) meraklılarının yakından tanıdığı Velodrome Finance var. OP token airdropunu kazananlara VELO token dağıtılmasıyla ilk olarak adından söz ettiren platform. Andre Cronje’nin ve(3,3) mekaniğine başka bir soluk getirerek adeta bu anlatıyı yeniden canlandırdı.

Velodrome Finance, bir sonraki nesil AMM (Automated Market Maker) olarak tasarlanmıştır ve Curve, Convex ve Uniswap’in en iyi özelliklerini birleştirerek, Optimism’in merkezi likidite merkezi olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Velodrome’un flywheel (geri besleme) yapısı, protokollerin sermayelerini verimli bir şekilde kullanarak derin likidite oluşturmasına olanak tanır.

Velodrome Nasıl Çalışır?

Bu yaklaşım, Velodrome’un ekosistem içinde likidite oluşturmak için özel bir teşvik mekanizması sunarak, Optimism ağı üzerinde daha geniş ve etkili bir likidite havuzu oluşturmasını sağladı. VELO tokeninin bu şekilde kullanılması, protokollerin daha etkin bir şekilde likidite oluşturmalarına ve Optimism ağında daha geniş bir kullanıcı tabanına hizmet vermelerine olanak tanıyor. Böylelikle Velodrome’u teşvik mekanizması olarak kullanan protokoller kendi tokenlerinin enflasyonunu kontrol altına almayı başardı.

Bazı DEX’ler için, token’ın çok az veya hiçbir kullanımı olmayabilir. Ancak Velodrome Finance kullanımı olan iki adet token üzerine kurulmuştur. İlki VELO token platformun likit tokeni olarak görev yaparken ikincisi veVELO NFT formunda olup platform üzerinde VELO kilitleme karşılığı alınabilir. Bu sayede veVELO sayesinde kullanıcılar, yönetimde söz sahibi olabilir ve ödülleri belirli havuzlara tahsis edebilirler.

VELO Token Geleceği

Velodrome, Optimism ağındaki en büyük TVL’e sahip protokollerden biri olmayı sürdürüyor. Yazı anında 151 milyon dolarlık TVL’e sahip olan Velodrome, Syntetix protocolden sonra ikinci sırada yer alıyor. Ayı sezonunda yüksek enflasyonu nedeniyle VELO token fiyatı derin düşüşler yaşasa da sirkülasyon miktarını azaltan uygulamanın hayata geçmesiyle son bir ayda VELO fiyatı %23 yükseliş sağladı. Muhtemel bir boğada VELO coin geleceği potansiyel vadediyor. Hedef olarak eski zirvesi olan 0,25 dolar seviyeleri beklenebilir.

velo token fiyatı
VELO 1 aylık fiyat grafiği, Kaynak: CMC

Sonne Finance (SONNE)

İkinci sıradaki optimism altcoini Sonne Finance’ın SONNE tokeni. Sonne Finance, temelleri Compound Finance’e dayanan benzersiz bir teşvik-ödül token sistemine sahip Optimism ağının ilk yerel kredi ve borçlanma pazarıdır.

Optimism üzerindeki DeFi faaliyetinin Velodrome ile birlikte önemli bir ivme kazanması geliştiricilerin dikkatini önemli ölçüde bu ağa çekti.

Sonne ekibinin iki ana hedefi:

  1. Impermanent Loss (Geçici kayıp) yaşamadan yatırımcılara yüksek getiri sağlamak bu sayede Optimism’e TVL çekmek.
  2. Optimism ağının ilk yerel kredi pazarı olma avantajıyla ve teşviklerle birlikte başlıca likidite piyasası olmak.

Sonne Finance, kullanıcıların likidite piyasalarından borç almaları durumunda farklı rezerv faktörleri aracılığıyla gelir elde etmektedir. Bu gelirin %80’i sSONNE sahiplerine gitmektedir.

SONNE Nasıl Çalışır?

Ayrıca, Sonne Finance, SONNE/USDC likiditesini artırmak için Velodrome Finance’i kullanan benzersiz bir teşvik-ödül mekanizması tanıtmaktadır. Kısaca mekanizma,

  1. Sonne, veVELO sahiplerine teşvik verir.
  2. veVELO sahipleri SONNE/USDC için oy kullanır.
  3. Velodrome üzerindeki SONNE/USDC LP çiftinin getirisi artar.
  4. Sonne, Velodrome üzerinde SONNE/USDC LP staking yapar ve VELO kazanır. Sonne Finance, VELO ödüllerinin %80’ini sSONNE sahiplerine dağıtır.

SONNE Token Geleceği

Sonne Finans, Optimism ağındaki en büyük TVL’e sahip protokoller sıralamasında ilk 10’daki yerini koruyor. Yazı anında 36 milyon dolarlık TVL’e sahip olan Sonne Finans, 6. sırada yer alıyor. Platform toplamda 100 milyon tokenlik maksimum arza sahip. Son bir ayda SONNE fiyatı %21 yükseliş sağladı. Muhtemel bir boğada SONNE coin geleceği potansiyel vadeden bir diğer altcoin olarak önümüze çıkıyor. Hedef olarak eski zirvesi olan 0,35 dolar seviyeleri beklenebilir.

sonne coin fiyatı
SONNE coin fiyat grafiği, Kaynak: CMC

Extra Finance (EXTRA)

Extra Finance, Optimism üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz borç verme ve kaldıraçlı getiri çiftçiliği (yield farming) protokolüdür. Protokol, Optimism’deki ana akım DEX’leri entegre ederek, kullanıcılara çeşitli kaldıraçlı çiftçilik havuzlarına erişim sağlar. Extra Finance, kişiselleştirilmiş çiftçilik stratejilerini uygulama, varlıkları kredi havuzlarına yatırma ve sabit getiriler elde etme imkanı sunar.

Extra Finans Nasıl Çalışır?

Kaldıraçlı Getiri Çiftçiliği: Extra Finance’ın öne çıkan özelliklerinden biridir. Kullanıcılar, kaldıraç kullanarak yatırımlarındaki getirileri artırabilirler. Platform, 3X kaldıraç sunarak kullanıcılara güvenli bir şekilde getirilerini maksimize etme olanağı tanır.

Extra Finance, özelleştirilebilir kaldıraçlı çiftçilik stratejileri sayesinde kullanıcılara Velodrome ve diğer DEX’lerdeki likidite havuzları üzerine kaldıraç imkanı sağlar. Ayrıca, kripto paraları ödünç verme ve sabit getiriler elde etme seçenekleri sunar.

EXTRA Token Geleceği

Extra Finans, Optimism ağındaki en büyük TVL’e sahip protokoller sıralamasında 15 milyon dolarlık TVL ile 12. sırada yer alıyor. Platform toplamda 1 milyar tokenlik maksimum arza sahip. Son bir ayda EXTRA fiyatı %3 düşüş yaşadı. Ekip EXTRA tokenin kullanım alanlarını artırmak üzerine çalışmalar yapıyor. Platformdaki staking özelliği sayesinde Extra token sahipleri platformun gelirinden pay alabiliyor. Muhtemel bir boğa sezonunda EXTRA coin geleceği potansiyel vadeden bir diğer altcoin olarak önümüze çıkıyor. Hedef olarak eski zirvesi olan 0,043 dolar seviyeleri beklenebilir.

extra coin fiyatı
EXTRA coin fiyat grafiği, Kaynak: CMC

Exactly Protocol (EXA)

Exactly Protocol merkezi olmayan finansı (DeFi) yenilikçi ve gerçekten kullanıcı dostu hale getirmek için sabit faiz oranlı kredi ürünleri sağlamak üzere geliştirildi.

Exactly Protocol Nasıl Çalışır?

Ortalama bir kullanıcı için, birkaç saniyede bir dalgalanan değişken faizlerin öngörülemezliği büyük bir zorluktur. Bu nedenle platform, kullanıcıların kredinin kendilerine tam olarak ne kadara mal olacağını bilerek, sabit aylık ödemelerin rahatlığıyla güvenle borç para alabilmelerini sağlamaya odaklanmıştır. Bu yaklaşım, DeFi’yi herkes için erişilebilir ve pratik hale getirmenin merkezinde yer alır.

Exact Protocol ile kullanıcılar değişken ve sabit faiz oranları ile kripto varlıkları yatırabilir ve ödünç alabilirler.

EXA Token Geleceği

Exactly Protocol, Optimism ağındaki en büyük TVL’e sahip protokoller sıralamasında 7,63 milyon dolarlık TVL ile 21. sırada yer alıyor. Platform toplamda 10 milyon tokenlik maksimum arza sahip. Ekip Ağustos ayında yaşadığı hack olayında yara almış olsa da Exactly’nin kullanım alanlarını geliştirme üzerine yaptıkları çalışmanın duyurusu kripto topluluğunda beğenildi. Bu sayede son bir ayda EXA fiyatı %79’luk yükseliş yaşadı.

Düşük miktarlı token arzı göz önüne alındığında muhtemel bir boğa sezonunda EXA coin geleceği potansiyel vadeden bir diğer altcoin olarak önümüze çıkıyor. Hedef olarak eski zirvesi olan 6,5 dolar seviyeleri beklenebilir.

exa coin fiyatı
EXA coin fiyat grafiği, Kaynak: CMC

Koinabc olarak sizler için derlediğimiz optimism altcoinleri proje geçmişleri ve fiyat hareketleri incelemeleri sonucunda ulaştığımız potansiyel vaaden kripto paralardır. Ancak altcoinlerin yüksek volatil doğası ve kontrat güvenliği açığı gibi durumların fiyat üzerinde derin düşüşlere yol açma riski olduğunu hatırlatırız.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Optimism Ağındaki Bu 4 Altcoin Boğa Sezonuna Hazır
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!