Craig Wright Satoshi İddiasından Vazgeçmiyor. Mahkeme Tarihi Belli Oldu.

Satoshi Craig Wright
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kendisi olduğunu savunan Craig Wright’ın iddialarını sorgulayan COPA (Crypto Open Patent Alliance) ile Wright arasındaki dava, 5 Şubat’ta başlayacak. Açık kaynak topluluğunun duruşu üzerine kurulu bu dava, Bitcoin gelişiminin hukuki ve operasyonel çerçevesini yeniden tanımlayabilir.

Dava, COPA’nın Wright’ın Nakamoto olduğu iddiasını çürütme çabası üzerine yoğunlaşıyor. Block, Coinbase ve Meta gibi endüstri devlerinin desteğiyle, açık kaynak gelişimini temsil eden COPA, Wright’ın iddialarına karşı çıkıyor. Eğer bu iddialar doğru çıkarsa, Bitcoin’in gönüllü temelli evrimini engelleyebilir. Kripto dünyasında bölücü bir figür olan Wright, sahte kanıtlar sunmakla, aralarında Nakamoto kimliğini belirlemek için kritik olduğu iddia edilen dosyalarda şüpheli belgeler ve manipüle edilmiş metadata kullanmakla suçlanıyor.

Dava takip etmek isteyenler için önemli tarihler ve zaman çizelgesi aşağıda gösterilmiştir.

Craig Wright copa davası
Dava için önemli tarihler, Kaynak: cryptoslate.com

COPA, stratejik bir yasal manevrayla, Wright’ın iddia edilen dolandırıcılık eylemlerini kimlik iddiasıyla ilişkilendirmeye çalışıyor. Bu, Wright’ın spesifik eylemlerini Nakamoto’nun daha geniş kimliğinden ayırmayı ve Wright’ın kanıtlarının geçerliliğini sorgulamayı içeriyor. Örneğin Aralık’ta tespit edilen USB sürücülerden gelen son 97 belge gibi. Wright’ın iddiasının temel parçası olduğunu öne sürdüğü bu dosyalar, Bitcoin geliştiricileri arasında kanıt üretimi suçlamalarına ve tartışmalara neden olmuştu.

Bu davada mahkemenin kararı, sadece Wright için değil, tüm Bitcoin ekosistemi için de geniş çapta etkiler yaratacak. COPA sözcüsüne göre, etkiler sadece hukuki alanlarla sınırlı kalmayacak, Wright tarafından başlatılan ayrı hukuki eylemlerle ilgili açık kaynak geliştiricilerin zihinsel ve finansal refahını da etkileyecek. Hukuki müdahalelerden korkarak katkılarını durduran geliştiricilerin durumu, davayı, Bitcoin gelişiminin geleceğini ve katkıda bulunan topluluğun güvenliğini şekillendirmede önemli rol oynuyor. COPA sözcüsü yaptığı açıklamada aşağıdakileri ifade etti:

COPA’nın davası, bitcoin’in dünyayı değiştirme potansiyelini gören ve bunu geliştirmek için zamanlarını ve yeteneklerini adamış olanlar için daha fazla kesinlik ve makul güvenlik yaratmak adına kamu yararına bir meseledir. Adalet için kampanyamıza olan kamuoyu desteğine minnettarız.

Bu yüksek riskli hukuki mücadelenin gelişimiyle, global kripto topluluğu, Nakamoto’nun kimliğini açık etmese de blockchainin yönetim ve gelişimi için önemli olacağını düşünüyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Craig Wright Satoshi İddiasından Vazgeçmiyor. Mahkeme Tarihi Belli Oldu.
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!