Satoshi Nakamoto’nun Daha Önce Bilinmeyen Mail’leri Ortaya Çıktı

satoshi nakamoto mail
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun 2009 ve 2011 yılları arasında yaptığı e-mail yazışmalarından bazıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu defa erken Bitcoin geliştiricilerinden olan Martti Malmi, Satoshi ile yaptığı 260 adet yazışmayı yayınladı.

Craig Wright davası nedeniyle son günlerde Satoshi Nakamoto ile 2009 ve 2011 yılları arasında e-posta yoluyla yapılan yazışmalar ortaya çıkmaya devam ediyor. Adam Back’ten sonra Martti Malmi de yazışmaları github blogunda yayınladı.

Yazışmaların çoğu web sitesini, forumları, bir Linux istemcisini ve benzerlerini kurmak için fikir alış-verişinden ibaret olsa da ilginç bazı noktalar barındırıyor.

Bitcoin madenciliğinin çok fazla enerji tüketimine neden olacağına dönük eleştirilere Nakamoto, “Ekonomik özgürlük ve koruma arasında seçim yapmak zorunda kalmamız ironik” diyor. “Ne yazık ki, iş kanıtı (proof of work), kişiden kişiye (p2p) para ticaretinin güvenilir bir üçüncü taraf olmadan çalışmasını sağlamak için bulduğum tek çözüm” diye ekliyor.

Nakamoto BTC’nin “yatırım” olarak adlandırılmasını doğru bulmuyor

Nakamoto, o zamanki bitcoin web sayfasında Bitcoin’in yatırım olduğunu ifade eden Malmi’ye itiraz ediyor ve “Bunu söylemek tehlikeli bir şey ve bu maddeyi silmelisiniz. Bu sonuca kendi başlarına varırlarsa sorun değil, ama bunu bu şekilde sunamayız.” diyor.

Yazışmada daha fazla ayrıntı verilmiyor ancak bu o zamanki bu tartışmanın, 10 yıldan fazla bir süre sonra, Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile bazı kriptoların – bitcoin olmasa da – bir yatırım sözleşmesi olup olmadığı konusunda hala devam ettiğini söyleyebiliriz.

Diğer bir mailde Nakamoto Malmi’ye “kripto para (cryptocurrency)” tabirinin hoşuna gidip gitmediğini soruyor. “Birisi ‘kripto para’ kelimesini buldu… belki de Bitcoin’i tanımlarken kullanmamız gereken bir kelimedir, hoşuna gitti mi?” ifadesini kullanıyor.

Böylelikle, “kripto para” terimin 11 Haziran 2009 civarında ortaya çıktığını bu mail sayesinde öğrenmiş oluyoruz. Bu birisinin kim olduğu ise maillerde yer almıyor.

Nakamoto Bitcoin üzerinde çalışmaya 2008’de başlamış

Malmi’nin bir sorusu üzerine Nakamoto, “Şu anda da pek yardımcı olmayacağım, işle oldukça meşgulüm ve 18 aylık geliştirme sürecinden sonra bir molaya ihtiyacım var” diye cevap veriyor.

Mail tarihinin 21 Temmuz 2009 olması kripto para topluluğu tarafından ilginç bulundu çünkü bu tarih baz alındığında Nakamoto’nun Ocak 2008’de bitcoin üzerinde çalışmaya başladığı anlaşılıyor. Bu tarih, Genesis blokta referans verilen ve bankacılık çöküşüne yol açan Eylül 2008 krizinden 9 ay önce BTC üzerine çalıştığının bir kanıtı olarak gösteriliyor.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Satoshi Nakamoto’nun Daha Önce Bilinmeyen Mail’leri Ortaya Çıktı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!