Twitter’daki Kripto Hackleri Artarak Devam Ediyor.

kripto hack olayları 2024
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılında gerçekleşen pek çok Twitter hesabı hack’i milyonlarca dolar zarara neden olmuştu. Yeni yılda ise sadece 12 gün içinde gerçekleşen olaylar, 2024 yılında da kripto hacklerin artarak devam edeceğini gösteriyor. Hacklenen hesaplar, genellikle kripto sahtekârlıkları yaymak, scam kripto paraları tanıtmak veya yanıltıcı bilgiler yayarak takipçileri aldatmak amacıyla kullanılıyor.

Hükümet hesaplarından ünlülere kadar birçok yüksek profilli hesap, hacker’lar tarafından takipçileri trollemek için hedef alındı.

İşte henüz bu yılbaşından itibaren gerçekleşen Twitter’daki kripto hackleri:

SEC X Hesabı Sahte Bitcoin ETF Onayı Duyurusu Yaptı

10 Ocak’ta SEC’in X hesabı, spot bitcoin ETF’lerini onayladığını ifade eden bir gönderi yayınladı. Bu olay, bitcoin fiyatını kısa bir süreliğine yükseltti (bknz. SEC Sahte Duyuru)

Ancak, birkaç dakika sonra SEC, gönderinin sahte olduğunu ve hesabının ele geçirildiğini belirtti, bu da BTC’nin fiyatını aşağı çekti. X yetkilileri yaptıkları açıklamada, bir “tanımlanamayan kişinin” hesabın ilişkili telefon numarasına erişimi olduğunu ve iki faktörlü kimlik doğrulamanın yapılmadığını iddia etti.

Spekülatörler önce gönderinin yanlışlıkla erken bir taslak olduğunu düşündüler, ancak SEC bunu reddetti. Senatörler, SEC’nin piyasayı manipüle etmiş olabileceğini ima etti, bazıları ise hack’in sadece bir şaka olduğunu düşündü.

Şu anda, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve diğer yasal otoriteler, bu ihlali araştırıyor.

CoinGecko Takvim Buluşmasıyla Hacklendi

Aynı akşam, kripto para veri sağlayıcısı CoinGecko, sosyal medya hesaplarının hacklendiğini duyurdu ve kullanıcılara herhangi bir bağlantıya tıklamamalarını söyledi.

X’deki kullanıcılar, CoinGecko hesabının $GECKO adlı bir tokeni tanıtan bir phishing bağlantısı paylaşıldığını iddia etti.

Beş saat sonra CoinGecko, hesaplarının güvende olduğunu ve personelinin sahte bir Calendly bağlantısına tıkladığını açıkladı ve bu bağlantının hacker’a hesaba erişim sağladığını vurguladı.

CertiK Hack’i Kullanıcıları Panikletti

CertiK adlı kripto denetleme firmasının hesabını hacklemek için 5 Ocak’ta başka bir Calendly bağlantısı kullanıldı. Bir çalışan, Forbes gazetecisi gibi davranan bir hesaba kanarak bağlantıyı tıkladı.

Hacker’lar, CertiK’in X hesabına erişim elde ederek, kullanıcıları cüzdanı boşaltan bir bağlantıya tıklamaya zorladı. Bir Uniswap saldırısının devam etmekte olduğunu ve phishing bağlantısının kaybedilen fonları kurtarmaya yardımcı olacağını iddia ettiler (bknz. Certik Hacklendi).

Politikacılar Hacklendi

Bu ay içinde Birleşik Krallık, Kanada ve Brezilya’nın hükümet hesapları da çeşitli kripto paraları ve scam projeleri tanıtmak amacıyla hacklendi. Bu hesapların tümü, X’deki hükümet otoritesini belirlemek için kullanılan gri onay işaretini taşıdığından, kullanıcıların gönderinin sahte olduğunu ayırt etmesi zorlaştı.

Birleşik Krallık Yeşil Partisi’nin yardımcı lideri Zack Polanski’nin X hesabı, görünüşe göre bir kripto tokenini tanıtmak için hacklendi. Kanadalı senatör Amina Gerba’nın X hesabı, “LFG” projesini tanıtan bir kripto sahtekârlığa dönüştürüldü ve Brezilya Deputies Meclisi Üyesi Ubiratan Sanderson’ın hesabı da hacklenerek geçici olarak “Dymension” adlı bir kripto projesini tanıttı.

Polanski, X’nin “site kullanıcılarını daha etkili bir şekilde koruması ve hesapları daha hızlı bir şekilde geri yüklemesi” gerektiğini belirtti, “halkın seçilmiş temsilcilerinin çalışmalarına sosyal medya aracılığıyla katılabilmesinin önemli olduğunu” ekledi.

2023’ün En Çarpıcı Olayları

Geçen yılın en sansasyonel hacki, Donald Trump Jr’ın X hesabının, eski başkan Donald Trump’ın öldüğünü iddia eden olay oldu.. Gönderide, “Üzgünüm, babam Donald Trump’ın vefat ettiğini duyurmak zorundayım. 2024’te başkanlığa aday olacağım” deniyordu.

https://twitter.com/DannieD01/status/1704522625614221588?s=20

Hesap ayrıca, Joe Biden’a bir ırkçı kelimeyle hitap etti, Logan Paul’un partneriyle cinsel ilişkide bulunduğunu iddia etti ve Jeffrey Epstein ile “ilginç mesajlar” değiştirdiğini iddia etti.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Twitter’daki Kripto Hackleri Artarak Devam Ediyor.
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!