Gensler Sahte ETF Onay Duyurusu Hakkında Açıklama Yaptı

Gensler sec x hack
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin spot ETF onayından bir önceki gece SEC X hesabı ele geçirilmiş ve ETF onayının verildiğine dair bir sahte duyuru yayınlamıştı. Bunun üzerine, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler bir tweet atarak bunun gerçek olmadığını ifade etmişti. Ancak ABD gündeminde bu olay, senatörlerin dahi açıklama yaptığı ve SEC’in siber güvenlik politikalarının sorgulandığı bir olaya dönüştü.

Sorulan sorular üzerine Gensler, SEC’nin bu siber güvenlik olayını ciddi bir şekilde ele aldığını ve şu anda bu güvenlik ihlalinin kripto kuruluşları, yatırımcılar ve piyasalar üzerindeki etkisini değerlendirdiklerini belirtti.

Gary Gensler, yetkisiz bir tarafın şu an için SEC sistemlerine, verilere, cihazlara veya diğer sosyal medya hesaplarına erişim sağladığına dair herhangi bir kanıt olmadığını söyledi.

Gensler, SEC’nin @SECGov X hesabına (önceki adıyla Twitter) yetkisiz erişim konusundaki açıklamasında, SEC’nin bu siber güvenlik olayını ciddi bir şekilde ele aldığını ve şu anda bu güvenlik ihlalinin kripto kuruluşları, yatırımcılar ve pazarlar üzerindeki etkisini değerlendirdiğini vurguladı.

Gensler, güvenlik ihlalinin etkisinin SEC’nin sosyal medya hesaplarının güvenliği konusundaki endişeleri içerdiğini belirtti. Ayrıca, personelin ek tedbirlerin gerekip gerekmediğini değerlendirmeye devam edeceğini belirtti.

SEC, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Homeland Security’in Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı dahil olmak üzere, soruşturmaları için yasal otoriteler ve güvenlik kuruluşları ile işbirliği yapıyor.

SEC raporuna göre, 9 Ocak 2024 tarihinde yetkisiz bir taraf SEC resmi X hesabını saat ABD saati ile 16:11’de telefon üzerinden ele geçirdi ve SEC’nin Bitcoin spot ETF’i onayladığını duyurdu. X üzerindeki ETF onayıyla ilgili ilk gönderinin yanısıra iki dakika sonra sadece “$BTC” yazan ikinci bir gönderi yapıldı.

Raporda, ikinci gönderinin silindiği ve ETF onayının ilkinin X’te kaldığı belirtiliyor. Ancak bu olaydan sonra SEC personeli, yetkisiz erişimi sonlandırma konusunda yardım için X ile iletişime geçti. Ancak, X güvenlik yetkililerine göre, yetkisiz erişimin sonladırılması 16:40 ile 17:30 arasında gerçekleşti.

Ayrıca, Gensler, SEC’nin herhangi bir gelişmeyi duyurmak için X veya başka bir sosyal medya platformunu kullanmadığını vurguladı.

ABD Kongresi üyeleri, X üzerinde sahte bir Bitcoin ETF onayı duyurusu yapılmasına yol açan hack olayını bildirmesi için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu ifadeye çağırdı. 11 Ocak tarihli bir mektupta Senatörler Ron Wyden ve Cynthia Lummis, SEC müfettişi Deborah Jeffrey‘e komisyonun siber güvenlik uygulamalarını incelemek üzere bir soruşturma başlatmasını istedi.

Kaynak: cointelegraph.com

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Gensler Sahte ETF Onay Duyurusu Hakkında Açıklama Yaptı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!