Bitcoin Fiyat Analizi: 50 Bin Yeni Direnç mi?

bitcoin fiyat analizi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BTC spot ETF’lere gelen pozitif fon akışı Grayscale etkisinin azalmasıyla birlikte artış yaşarken, ETF gündemi artık soğudu diyebiliriz. Şimdi ise 2024 Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen halving etkinliği Bitcoin’de ana gündeme yerleşmeye başlıyor.

Kripto para piyasasında narrative yani anlatı dediğimiz bu gündem belirleme konusu çok önemlidir. Farklı koinlerde farklı anlatılar kendine yer bulabilir. Elbette konu trade etmek olunca pek çok farklı yöntem ve analiz çeşidi olabilir. Naçizane tecrübem hangi koin olursa olsun anlatının değiştiği dönemlerde grafikte yeni yükseliş ya da düşüş kanalları oluştuğu yönündedir. Bu açıdan baktığımızda Bitcoin’de geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren gündemi spot ETFler belirledi. Dolayısıyla onayın ardından haberi sat etkisiyle birlikte fiyatın düşüşünü, ardından da fazlasıyla geri gelişini bu anlatıların belirlediği kanal içerisinde izledik.

Bitcoin Fiyat Analizi

Bir önceki Bitcoin yorum yazımızda 2023 yılı Ağustos ayından gelen ve iç kanal olarak ifade ettiğimiz yükseliş kanalının artık fiyata yeterince ev sahipliği yapamadığını ifade etmiştik. Bu gibi sapmaların aslında yeni kanal formasyonları oluşturduğundan bahsetmiştik. Geçen sürede gerçekleşen fiyat hareketleri tahminimizin doğru olduğunu gösterdi.

Bitcoin’de anlatı değişiyor

Aşağıdaki grafikte çizdiğimiz şekliyle BTC fiyatını artık yeni bir yükseliş kanalıyla takip etmeye başlıyoruz. Bu kanalın ilk oluşumu Kasım ayı itibarıyla başlamış gibi görünüyor. Fiyat 4 Aralık’ta 2023 başından gelen dış kanalın bir sapması olarak görünen hareketini gerçekleştirip kanal içine geri dönüyor. Bu noktadan itibaren yeni kanalın oluştuğunu ifade edebiliriz. Son 50.343 zirvesiyle de bu kanalın teyidini almış bulunuyoruz. Aşağıda ise kanal alt bandını dış kanalın orta çizgisiyle 50 günlük EMA desteği belirlemiş görünüyor.

13 şubat btc fiyat analizi
BTC günlük fiyat grafiği, Kaynak: tradingview

Genel olarak baktığımızda bizden çok daha önde hareket eden “bir şey bilenler” ya da algoritmalar, spot ETF gündemini Aralık ayı başından itibaren değiştirmeye başlamışlar.

Stratejimizi belirledikten sonra fiyat hareketi üzerine tahminimizi yapabiliriz. Geçtiğimiz 1 haftalık süreçte fiyat 50 günlük EMA direncinden soluksuz bir şekilde yeni kanalın üst bandına kadar geldi. Yazı hazırlandığı esnada BTC fiyatı 49.870 dolardan işlem görmekteydi. Fiyatın büyük kanal olarak takip ettiğimiz kanalın üst bandını hacimli ve aşağıda hiç fitil bırakmaksızın aşması bu kanala tekrar dönme ihtimalini azaltıyor. Bu nedenle eğer aşağıda biriken likiditelerin temizlenmesi gibi durum gerçekleşse dahi iki bandın kesişimi dışına inmesini olası görmüyorum. O noktada son durağın 43 – 44 bin arası olması muhtemeldir.

Halving sonrası

Halving’in yükseliş beklentilerini artırması beklenen bir durum olsa da bu artış hemen gerçekleşmeyebiliyor. İşin beklenti kısmı fiyatı 48-52 bin bandında tutabilirse, mekanik kısmı yani halving nedeniyle arzın azalmasının etkisi 2024 yılı sonlarına doğru asıl etkiyi yaratabilir. Parabolik yükseliş fazı teknik, ortalama, kanal tanımaz. Yukarıda BTC’nin gideceği yeri kestirmek bu nedenle güç, ancak kısa vadede çizdiğimiz yeni kanalın sınırları takip edilebilir.

BTC destekler: 46.800, 45.000 ve 43.500
BTC dirençler: 50.500, 51.700 ve 52.600

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Fiyat Analizi: 50 Bin Yeni Direnç mi?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!