Bitcoin Uçuyor: Parabolik Yükseliş Başladı mı?

bitcoin 57 bin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, gece boyunca gösterdiği boğa performansıyla yatırımcıları şaşırttı ve üst üste gelen üç büyük yeşil mumla 57 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

CoinGecko verilerine göre, Bitcoin’in değeri son 24 saat içinde neredeyse %10 arttı.

Bir önceki Bitcoin analizi yazımızda yükselen kanalın üst bandına fiyatın tutunabileceğini ancak yüksek hacim kaynaklı parabolik bir yükselişin de yakın olduğunu ve BTC fiyatının volatil olma olasılığının yüksek olduğunu bildirmiştik. Dün geceki yükselişle birlikte, pek çok gösterge tarihi döngüsü içinde boğa rallilerine özgü seviyelere ulaşmış durumda.

Fiyat 57 bin doların üzerinde kalıcı olamayarak tekrar bu seviyenin altına geriledi. Yazı yazıldığı sırada BTC, 56.222 dolar seviyesinde işlem görüyordu ve piyasa değeri 1.1 trilyon doların üzerindeydi.

27 şubat bitcoin yorum
BTC günlük fiyat grafiği, Kaynak: tradingview

Fiyat artışı, BTC’nin işlem hacminde %200’den fazla bir artışa dayanarak gerçekleşti. Bu durum yeni paranın Bitcoin’e akmakta olduğunu gösteriyor.

Fiyattaki büyük artışa rağmen, geri çekilmeler uzun bir süredir bitcoin için alım fırsatı olarak görülüyor. X’de kripto analisti Axel, Bitcoin’in haftalık çıkışının son bir yıl boyunca güçlü bir şekilde yeşil olduğuna dikkat çekti.

Koinabc.com sizler için BTC’nin on-chain metriklerini inceledi ve boğa sentimentlerinin yüksek kalıp kalmayacağını kontrol etti.

CryptoQuant‘e göre, BTC’nin borsa rezervi düşüyor, bu da satış baskısının yazı sırasında düşük olduğu anlamına geliyor. Buna ek olarak, Madencilerin Pozisyon İndeksi (MPI), Bitcoin madencilerinin bir yıllık ortalamalarına yakın seviyede Bitcoin sattıklarını gösteriyor.

Bunun dışında, genel olarak alım sentimenti hakim görünüyor, çünkü lider kripto coin’in Coinbase primi yeşildi. Bu nedenle, ABD’li yatırımcılar yazı sırasında BTC satın almaya aktif olarak devam ediyorlardı.

Bir sonraki hedef 60 bin dolar mı?

Eğer Bitcoin boğa momentumunu sürdürebilirse, yatırımcılar muhtemelen BTC’nin fiyatının 60 bin dolar seviyelerine ulaşmasına tanıklık edeceklerdir.

BTC’nin önünde herhangi bir engel olup olmadığını öğrenmek için likidasyon ısı haritasına bir göz gezdirdiğimizde 52 bin civarındaki yoğun short likiditesinin temizlendiğini görüyoruz.

btc likidasyon haritası
BTC Likidasyon ısı haritası, Kaynak: coinglass

Likidasyon ısı haritasına göre BTC için önümüzdeki yol oldukça iyimser görünüyor. 60 bin öncesinde henüz kayda değer bir likidite olmadığı düşünülebilir. Yukarı yönlü fiyat hareketi devam ederse, BTC’nin karşılaşabileceği direnç 61 bin dolar civarında olacaktır.

Aşağıda ise 50.600 dolar da birikmiş bir miktar likidite destek görevi görecektir. Bunların alınması durumunda ise 48 bin dolar seviyesinin 50 günlük EMA çizgisinde en yoğun desteği göstermesi muhtemeldir.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Uçuyor: Parabolik Yükseliş Başladı mı?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!