Enflasyona Göre Bitcoin Henüz ATH Yapmadı: Analist Açıkladı

btc enflasyon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Salı günü öğlen saatlerinde 2021 yılındaki ATH seviyesini geride bırakarak 3 yıl aradan sonra yeniden ATH yaptı. Ancak bazı analistler Bitcoin fiyatının 3 yıllık dolar enflasyonu hesaba katıldığında aslında ATH yapmadığını öne sürüyor.

Bitcoin’in (BTC) 69.325 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bu günlerde yeni bir tartışma başladı. Bazı analistler bu ATH değerinin insanları yanılttığını iddia ediyor. 3 yıl önce ATH seviyesinden BTC alan birisinin enflasyona karşı hala zararda olduğu sonucuna varan analistler, BTC’nin başarılı bir değer saklama aracı olduğu fikrinde bir çatlak oluşturuyor. Analistlere göre, son aylarda dikkate değer bir yükselişe rağmen, BTC teknik olarak Kasım 2021’deki zirvesinde olduğundan daha az değerli.

ABD doları enflasyon hesaplayıcısına göre, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 67.000 dolar olan bir BTC’nin, son rekorunu gördüğü yılki aynı değeri yakalaması için 78.905 dolara ulaşması gerekiyor. Diğer yandan, bitcoin, yıllık bazda %230’dan fazla bir artışla ralli yapmış durumda.

bitcoin enflasyon
Bitcoin fiyat grafiği, Kaynak: tradingview

Başka bir deyişle, bu hafta belirlenen bitcoin piyasa zirvesi, 2021’deki rakamlarla 60.907 dolar, 2017’de 55.097 dolar ve 2013’te 52.363 dolar satın alma değerine sahip olacaktı — bu yıllar, kripto para birimi için önemli fiyat artışlarına tanıklık edilen yıllardı.

15 yıllık performansı göz önüne alındığında Bitcoin gibi volatil bir varlığın enflasyonla başa çıkamaması (en azından son ATH’den bu yana) biraz yanıltıcıdır. Örneğin, bir kişinin cüzdanında bulunan bitcoin, bu hesaba göre 2008’de, yani lansmanından hemen sonra ve hiçbir piyasa değeri olmadan 48.395 dolar değerinde olacaktı. Bitcoin, ABD dolarıyla eşit değeri Şubat 2011’de kazandı ve o günden beri sürekli değer kazanıyor.

Başarılı bir şekilde spot piyasa bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’lerin) piyasaya sürülmesi ve diğer katkı faktörleri tarafından tetiklenen mevcut ralli sayesinde Bitcoin’in öldüğünü iddia eden insanların sayısı azalıyor ve destekçileri ise artıyor.

Dahası, bitcoin ABD dışında — AB, Japonya, Türkiye ve benzeri ülkelerde — dolar karşısında para biriminin değer kaybetmesi nedeniyle daha önce yeni tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü. ABD dolar endeksi (DXY), Kasım 2021’den bu yana %10,7 arttığından, dünya genelinde birçok para birimi değer kaybetmiş durumda.

İlginç bir şekilde, bitcoin fiziksel altınla birlikte yükseliyor. Kripto araştırmacısı Nicole Acheson, “Crypto is Macro” başlıklı bülteninde bunu dünya genelindeki merkez bankalarının artan alım baskısına bağlıyor. “Dünya Altın Konseyi, Ocak ayında merkez bankalarının resmi altın rezervlerini 39 ton artırdığını bildirdi, bu da Aralık ayında görülen net artışın iki katı. Türkiye, Çin, Hindistan ve Kazakistan’ın altın alımları liderlik ediyor.

Bitcoin’in uzun vadede nasıl performans göstereceğini söylemek zor, ancak psikolojik olarak birçok sahibi ağın 21 milyon coin ile sınırlı olacağına inanarak güvende hissediyor; bu, daha öngörülebilir ve potansiyel olarak deflasyonist bir “para politikası” olarak adlandırılabilir.

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Enflasyona Göre Bitcoin Henüz ATH Yapmadı: Analist Açıkladı
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!