Bitcoin Yorum: Düşüş Eğilimi Bitiyor mu?

bitcoin-yorum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) fiyatı geçtiğimiz Perşembe günü hızlanan satışların ardından hafta sonunu sakin geçirmiş ancak yeni başlayan hafta ile birlikte 40.000 dolar seviyesinin altına gerilemişti. Son 24 saatte gelen alımlar ile tekrar 40.000 doların üstüne çıkan BTC’de artan volatilite kaldıraçlı işlemlerde 305 milyon dolardan fazla pozisyonun tasfiye edilmesine neden oldu.

Bu yıl Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen halving (yarılanma) olayının geçmişte BTC fiyatına olan pozitif etkisi kripto para severlerin risk iştahını artırıyor. Bitcoin spot ETF tarafında Grayscale etkisinin zamanla sönümleneceği yolundaki yorumlar da bu iştaha katkı yapıyor. Bu nedenlerle piyasada düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilme eğiliminde.

Bitcoin Neden Düştü?

Spot ETF onayıyla birlikte 49.000 direncine kadar hızla yol alan BTC’nin düşüşü de aynı hızla gerçekleşti. Kısa vadeli yatırımcıların ve Bitcoin madencilerinin ABD’deki spot ETF’lerin onaylanmasını bir “haberi sat” olayı olarak kabul etmesiyle satış hacimleri arttı. Ek olarak, Grayscale‘in GBTC’si, 10 Ocak’ta spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasından bu yana 3,2 milyar dolardan fazla nakit çıkışı kaydetti ve bu da düşüş baskısını artırdı.

Bitcoin’de sağlam destekler yönü yukarı çevirebilir

12 Ocak günü ulaştığı 48.970 dolar zirvesinde itibaren düşüş yönlü gerçekleşen hareketler fiyatın yukarı yönlü paralel kanalın içerisine girmesini sağladı. Bu kanalı Eylül 2023’den itibaren takip etmeye başlamıştık. 2023 başından itibaren asıl takip ettiğimiz yükseliş kanalı olan içteki kanalın sapmalarını kontrol ettiğimiz bu dış kanal, şu ana kadar fiyatın yönünü tahmin etmede bizleri yanıltmadı.

24ocak-btc-yorum
BTC günlük fiyat grafiği, Kaynak: tradingview.com

Dış kanalın içerisine giren BTC fiyatı iç kanal üst bandıyla 50 günlük EMA‘nın kesişmesi sayesinde bulduğu desteği geçtiğimiz Perşembe günü kaybetti.

Hafta başında en yakın destek olan 100 günlük EMA‘ya kadar kayıpların hızla arttığını görebiliyoruz. Şu aşamada 100 EMA’dan iyi bir destek alan BTC fiyatı tekrar 40.000 üzerine atmayı başardı. Yazı hazırlandığı esnada bitcoin 40.355 dolardan işlem görmekteydi. Dolayısıyla günlük kapanışın dikkatle izlenmesi gerekiyor. 40 bin üzeri bir kapanışın BTC fiyatında düşüş eğilimi psikolojisine darbe vurması kaçınılmaz. Buradan 50 EMA seviyesi olan 41.800 beklenebilir. Diğer yanda Grayscale etkisi ile hala büyük bir satış hacmi olduğu da gözden kaçırılmamalı, tekrar 40 bin altı kapanışlarda dış kanalın orta çizgisinin geçtiği 38 bin seviyeleri kritik önemde yer alıyor. 38 bin altı kapanışlar düşük diplerin oluşmasına sebep olarak fiyatı kanalların alt bantlarına itebilir.

BTC destekler: 40.000, 39.300 ve 38.200
BTC dirençler: 41.800, 42.500 ve 44.000

Haber ve analizlerden anında haberdar olmak için Twitter(X) hesabımızı ve Google Haberler sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazıda bulunan yorum, reklam, analiz ve haberler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskler içeren yatırımlardır. Yatırım yapacak kişiler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar ve yaptıkları yatırımların kendi sorumlulukları altında olduğunu bilmelidirler. Bu site (koinabc.com) ve yazarları, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamazlar. Bu siteyi kullanan kullanıcılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar.

Bitcoin Yorum: Düşüş Eğilimi Bitiyor mu?
Giriş Yap

Koinabc ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!